Wycieczka śladami Patrona

W dniach 19 - 22 czerwca trzydziestoosobowa grupa uczniów z naszej szkoły wspólnie z sześciorgiem uczniów ze Szkoły Podstawowej z  Paproci Dużej uczestniczyła w czterodniowej wycieczce na południe Polski.

Pierwszego dnia udaliśmy się do Wadowic, gdzie zwiedziliśmy Bazylikę Ofiarowania NMP, a następnie nowoczesne, multimedialne Muzeum Dom Rodzinny Ojca świętego Jana Pawła II.

Kolejnego dnia pojechaliśmy do Krakowa. Zwiedzaliśmy Katedrę na Wawelu, Komnaty Królewskie, dziedziniec Zamku, kościół Mariacki, Smoczą Jamę oraz spotkaliśmy się z ziejącym ogniem smokiem wawelskim.   Byliśmy też na dziedzińcu dawnej Akademii Krakowskiej. Zrobiliśmy zakupy w sukiennicach, a także wysłuchaliśmy na żywo hejnału z wieży mariackiej. Następnie udaliśmy się do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

Z kolei w środę podziwialiśmy Kopalnię Soli w Wieliczce. Podczas wędrówki trasą turystyczną poznaliśmy historię zabytkowej kopalni, której początki sięgają czasów średniowiecza. Tu najbardziej zachwycił nas wystrój wydrążonej w XIX wieku kaplicy św. Kingi.

Następnie uczestnicy wycieczki zwiedzili Park Miniatur, w którym znajdują się modele obiektów architektonicznych z całego świata, także z Polski. W Parku dzieci korzystały również z atrakcji lunaparkowych. Wracając w kierunku Zarzyc Wielkich, gdzie nocowaliśmy,  udaliśmy się do najsłynniejszego ośrodka pielgrzymkowego w Polsce i jednego ze słynniejszych w Europie i w świecie – Kalwarii Zebrzydowskiej. Tam była chwila na modlitwę i zadumę w Bazylice Matki Bożej Anielskiej, przed cudownym obrazem Matki Bożej Kalwaryjskiej.

Ostatniego dnia mieliśmy możliwość obejrzenia średniowiecznego zamku w Chęcinach. Ostatnim punktem programu wycieczki było zwiedzanie Jaskini Raj. Przepiękne nacieki, stalaktyty, stalagmity, kolumny pobudzały naszą wyobraźnię. Pogoda nam dopisała i do domu wracaliśmy w dobrych humorach.